רעיונות. מחשבות.

טיפים. הדרכות.

Image by uve sanchez

 אוצרות של אדריכלים

Image by Andrew Buchanan

מתחת לבלטה. 

  • Facebook
  • White Pinterest Icon
  • White YouTube Icon
  • White Instagram Icon

צמחים להמונים – סקר המשתלות הקטן

גידול צמחי בית – גם אתם יכולים

.

נולדתי בג'ונגל.

בגבעתיים.

בקומה שישית.

לא היו שם קופים או עצי בננה. אבל היו שם שרכים, ספטיפיליום, פוטוסים ועוד. אני זוכרת את השעוונית הזוחלת, שנבעה מעציץ קטן על ראש קיר במטבח. אמי היתה גוזמת מידי פעם את הענפים שהגיעו לרצפה ומוסיפה אותם למעלה לתוך העציץ. הצמח הזה היה מבחינתי כמו קוסם המוציא מטפחות מהפה בשרשרת בלתי נגמרת.

צמחים - חשבתי שזה בסיסי כמו הקירות, ושככה זה.

ג'ונגל אורבני בבית ילדותי | סטודיו85 | אדריכלית שירי מוטס לוין
....שנות השמונים בג'ונגל שלנו. משמאל - שעוונית זוחלת. וזוחלת. וזוחלת

אח"כ גדלתי, עזבתי את הבית.

בהתחלה טיפחתי במרפסת הדירה השכורה עציצים ואדנית תבלינים, אבל בשלב מסוים עברתי לדירה אפלולית בלי מרפסת ואיכשהו הצמחים נעלמו מביתי.

רק לפני כמה שנים, כשכבר חיינו זמן מה בבית הקבע החצי-משופץ שלנו, פתאום נזכרתי בג'ונגל והתחשק לי. אז קניתי כמה צמחים, מצאתי לי כמה מיכלים מתאימים והתחלתי לגנן אותם בעצמי. מאז, בכל פעם שאני יושבת לי בסלון, ומבטי נופל על אחד מבני טיפוחי, אני מחייכת לעצמי. משהו פנימי, לא מוסבר ולא מוגדר, פרפר של אושר.

צמחי בית - תכשיט בחדר | סטודיו85 | אדריכלית שירי מוטס לוין
הפינה המשמחת שלי. צבעים בצמחי בית מושגים בעיקר בזכות עלים מגוונים. פרחים לא יסתדרו בדרך כלל עם אור במשורה

כשהתחלתי לחשוב על הפוסט הזה, היה לי ברור שאזכיר גם את רן אלדמע. רן אלדמע היה המחנך שלי בתיכון. בתחילת כתה ט' ערך לנו סדנת הכנה למבחנים. עברו אי אלו שנים מאז ואני עדיין זוכרת את הטיפ הכי מגניב – אחרי זמן מה של חרישה עם הספרים והמחברות, לכו למקרר, הוציאו לכם מהמגירה פלפל ירוק ובהו בו זמן קצר. הטענה שלו היתה שהירוק עוזר למוח להירגע ולקבל אנרגיה.

אז למה לי לבהות בפלפל ירוק אם אפשר לגדל פילדנדרום?


יש בדיחה (ואני גרועה בבדיחות אז סליחה מראש), השואלת מה משותף לרופאים ולאדריכלים. התשובה: על הטעויות של כולם מכסה הצמחיה.

ואני חושבת, שעם כל הכבוד לבדיחה – הצמחיה צריכה להיות שם גם כשהאדריכלות מצוינת. אני לא יודעת אם זה משהו שטבוע בנו עוד מימינו ביערות, או פשוט מהטיולים השבועיים של פעוטון "מונה" לשדה הסביונים, אבל אני חושבת, שטבע בתוך הבית, גם אם גרים בקומה שישית בלב עיר סואנת, מביא שלווה, חיוך ויופי. קשה לי לדמיין מצב בו צמח לא יעשיר ויוסיף לחדר.

ולא – לא חייבים אצבעות ירוקות או תואר בבוטניקה – אפשר לגדל צמח גם בלי לדעת כמעט כלום, ולהצליח. החוכמה היא לבחור את הצמח משתף הפעולה הנכון לכם ולמקום בו הוא יוצב, ולקבל עצה טובה ממישהו שמבין.


לכן אספתי לכם טיפים מכמה מאנשי המשתלות המובילות בארץ. משתלות שכיף להיכנס ולשוטט בהן וגם נותנות באהבה ובמקצוענות את העצה הטובה לבחירת צמח ולטיפול בו.


ולפני שהן יכנסו לתמונה, הנה שני הפני שלי , בכובע האדריכלית ובכובע בעלת עציצים גאה כאחד–

סנסיווריה | סטודיו85 | אדריכלית שירי מוטס לוין
זו למשל הבייבי סנסיווריה שלי - היא עוד תגדל, תעבור למיכל גדול, תמצא מקום חדש. בינתיים היא התחפשה לארנב

1. זכרו שהצמח הוא פריט העיצוב היחיד בבית שמשתנה (חוץ מההון האנושי כמובן) – קניתם צמח קטן – קחו בחשבון שיבוא יום והוא יגדל. אולי כבר לא יתאים למקום בו הצבתם אותו, או יסתיר משהו אחר, או יצטרך לעבור מהמיכל המהמם שהוא שתול בו לעציץ גדול יותר– זה לא אמור להפחיד אתכם. זה הטבע. תזרמו. אם זה מפחיד אתכם, בחרו צמחים בצימוח איטי כך שעד שהיום הזה יגיע, כבר תקשרו אליהם מספיק כדי שזה לא יפריע לכם אלא רק יאתגר.


טיפים לגידול צמחי בית | סטודיו85 | אדריכלית שירי מוטס לוין
הצמח הזה היה "תקוע" וכל עלה חדש כמש. העברתי למקום מוצף באור ויש לבלוב משמח

2. אם צמח שהגיע מהמשתלה לפני כמה ימים או שבועות נראה פתאום הרבה פחות טוב- נסו לשנות לו את התנאים – יותר אור-פחות אור, יותר מים או פחות, אולי לרסס קצת במים מזוקקים את העלווה. תמיד אפשר להתיעץ בקבוצות ג'ונגל אורבני. יש שם אנשים מבינים שישמחו לעזור (וגם תמונות נהדרות שיתנו לכם רעיונות איך אפשר לשלב עציצים בעיצוב הבית ובחיים). לדוגמה זו קבוצה שאני אוהבת: אורבן ג'ונגל By גברת עם צמחים.


פוטוס צמח מתחשב | סטודיו85 | אדריכלית שירי מוטס לוין
בהמלצת יודעי דבר "גנבתי" ענף של פוטוס למקלחת עם החלון הצפוני והאור המועט. אני זוכרת פוטוס ענק שחי על מים בלי אדמה. נראה איך הוא יתפתח

3. אחד האתגרים שבגידול צמחי בית הוא אור. כלומר העדר אור. לכן בחרו מראש צמח שמתאים לתנאי התאורה במקום אליו הוא מיועד – אפשר לעקוב אחר מצב האור לאורך היום ולבוא עם המידע להתיעצות במשתלה. אפשר גם להביא תמונה של המקום.
ועכשיו לאורחים, שמבינים אלפי מונים יותר ממני בצמחים ובגידולם. כולם ממשתלות ידועות שאני מכירה באופן אישי או שקיבלתי עליהן המלצות חמות. לא רק על האיכות ועל המבחר, אלא גם על הייעוץ המקצועי מכל הלב שתוכלו לקבל בהן.


השתתפו בפרויקט –

לירון קריגר ממשתלת סלונר

צוקי מ-GRDN Plant shop by Bicicletta

יואב מלצר ממשתלת מלצר

שירה ממשתלת הגן הירוק

קובי עטר ממשתלת כפר עידוד

יסמין משדות -משתלה


בסוף הפוסט תוכלו למצוא פרטים נוספים על המשתלות, כולל שעות פתיחה, כתובת ועוד.

שאלתי את כולם את אותן שאלות, והנה התשובות שלהם:


1. מהם 3 צמחי הבית האהובים עליכם ?


צוקי מ-GRDN:

מרנטה פסקינטור - נראית כמו יצירת אמנות מצוירת במכחול. כבר שאלו אותי אם העלים אמיתיים מרוב שהיא יפיפייה.

מונסטרה דליסיוסה- משמחת לבב אנוש. כל עלה שצומח מרגש אותנו כל פעם מחדש.

פוטוס - פשוט צמח יפיפה וקל לגידול, מה צריך יותר מזה. מספיק לקנות אחד ולא צריך לקנות יותר פוטוס לעולם. (ואני מוסיפה – מבחינתי הוא הצמח של סבתא, ועוד תשמעו עליו כאן בהמשך...)


שירה מהגן הירוק:

סחלב- יוקרתי ומיוחד.

סנסיוורה- חזק, מתאים גם למקום חשוך, מסנן את האויר בבית.

אנטוריום- פריחה משגעת לאורך זמן.

צמחי בית שמומחים אוהבים | סטודיו85 | אדריכלית שירי מוטס לוין
GRDN מימין לשמאל : סנסיוורה וסחלב של הגן הירוק. מרנטה ומונסטרה של

קובי מכפר עידוד מנה את האשיננטוס , הקלתיאה והדנדרוביום.


ואילו לירון מסלונר ציינה את הפפרומיה, המונסטרה והדרצנה בזכות עמידותם והעובדה שהם מוסיפים עניין לכל בית.


יואב ממלצר אוהב את הזמיה- בזכות היותה הכי חזקה ומצליחה גם בבתים שאין בהם הרבה אור, את הספטפילום- שגם הוא צמח חזק, אוהב אור ונותן פריחה, ואת דקל אריקה- שנותן תחושה של ג'ונגל. הכי טוב ג'ונגל.


יסמין משדות:

בייבי פילאה – יפה, אסתטית וקלה לגידול. פילאה האם מוציאה שתילי תינוקות בחורף שהסינים נוהגים לתת לילדיהם. זקוקה למקום מואר, ליד חלון.

סליגנלה – אחד השרכים הכי יפים ומיוחדים. מתאים למקום מואר בבית, השקיה מרובה וקרקע לחה.

אשיננטוס מונה ליזה -צמח נשפך ויפה, בעל עלים מבריקים בשרניים ופריחה חורפית אביבית בצורת חצוצרות אדומות. הענפים יכולים להישפך מהעציץ עד 80 ס״מ. נחוץ לו מקום מואר בבית.

צמחי בית שמומחים אוהבים | סטודיו85 | אדריכלית שירי מוטס לוין
מימין לשמאל : מונה ליזה, סליגנלה ובייבי פילאה של שדות, פפרומיה, דרצנה ומונסטרה של סלונר

2. מהו לדעתכם צמח הבית האידאלי לגנן המתחיל? איך מטפלים בו?


:GRDN

אי אפשר שלא להגיד- פוטוס. מלך ההתחלות הטובות. מוסיף הרבה ירוק, לא רגיש לשום דבר מיוחד וקשה לפספס איתו. הפוטוס כפרעליו אוהב סביבה מוארת ללא שמש ישירה. הכי טוב יהיה להשקות אותו כשהאדמה שלו מתייבשת. הוא ישמח לניקוי העלים מאבק מדי פעם וגיזום יעודד אותו לצמוח יותר. הוא נשפך וממלא את החלל בירוק, ומגיע בכמה גוונים. מאד קל להשריש ולייחר מחדש לעציץ נוסף, שזה הכי כיף שיש.


פוטוס - צמח למתחילים | סטודיו85 | אדריכלית שירי מוטס לוין
פוטוספלצת של סלונר

סלונר:

פוטוס זהוב- (epipremnum pinnatum aureum) באנגלית נקרא קיסוס השטן.

הוא צמח ממשפחת הלופיים בעל עלים בצורת לב. במצבים מסוימים העלים שלו יכולים לגדול למימדים מפלצתיים של עד מטר אורך! הפוטוס יודע לתפקד גם כצמח מטפס וגם כצמח נשפך. מתאים לאיזורים בבית בהם אין תאורה חזקה או אפשרות להשקות בצורה סדירה. לא מפונק ונותן תמורה ענקית. קל לריבוי ולהשרשה. ירוק כל השנה. ניתן לגדל גם במרפסת. זקוק להשקיה מעטה, רק כאשר המצע מתייבש. הוא יכול לחיות בתנאי תאורה נמוכה- תנאי תאורה של צל מלא ועד חצי צל (יכול להיות במעט שמש בוקר או אחר הצהריים). יש לציין שעליו רעילים בבליעה לבני אדם ולבעלי חיים.


שדות:

פוטוס- הבאנקר של הצמחים, קל להשרשה ותמיד נראה במיטבו ללא מאמץ מיוחד מצידו. צמח חזק ועמיד, בעל צימוח מהיר. ביכולתו לטהר את האוויר בבית. למקומות מוצלים עד חשוכים. במקום חשוך הפוטוס יהיה ירוק ופחות מגוון בעלים. מומלץ לדשן פעם בחודש ולקטום את הענפים הארוכים כדי לעודד צימוח צפוף. השקיה: כמו רוב צמחי הבית, כשהשכבה העליונה של האדמה מתייבשת. אסור לאכול את הפוטוס.


כפר עידוד:

פוטוס - סלחן... השקייה מועטה , לתת לו דרור , דשן פעמיים בשנה (דשן בשחרור איטי).


מלצר:

פוטוס- הכי קל לתחזוקה - השקייה מועטה אחת לשבוע, משתפל יפה ולכן מתאים גם למדפים.


אין ספק שפוטוס הוא הכוכב למתחילים. גם אני התחלתי – גנבתי מחמותי כמה ענפים (יש לה קילומטרים של פוטוס), שמתי בבקבוק יפה עם מים, ובינתיים הם ככה באמבטיה. נראה מה יצמח מזה.


אבל אם זה לא מה שבא לכם (ובעיני חשוב קודם כל שתחבבו את הצמח) הגן הירוק מציע אלטרנטיבה: סנסיוורה - נקרא גם לשון החותנת, מסנן את האוויר בבית, חזק ושורד, חסכוני בהשקיה (תמונתו מופיעה בשאלה הקודמת). ולירון מסלונר ממליצה על בן הדוד של הפוטוס - הסינגוניום.


3. מהו לדעתכם צמח הבית הטוב ביותר לגידול במקומות עם מעט מאוד אור?


סלונר:

זמיקולה- ZAMIOCULCAS- צמח ממשפחת הלופיים עם עלים מבריקים. גדל במקומות ללא תאורה טבעית כגון משרדים או חדרי שירותים, צורך מעט מאד מים ויפה לאורך כל השנה.

צמחים לחדרים חשוכים | סטודיו85 | אדריכלית שירי מוטס לוין
זמיה של הגן הירוק

הגן הירוק:

זמיה קוקולוס


כפר עידוד:

זמיה קוקולוס, סנסיווריה מגוונת


מלצר:

זמיה


שדות:

סנסווירה/כידונן/"לשון החותנת"- הצמח גדל גם במקומות חשוכים מאוד, אך יעדיף הצללה חלקית בכדי שיראה במיטבו. לצמח מעלות רבות: צמח מטהר אוויר בבית, חסכוני במים בשל עליו הבשרניים, קל לריבוי ויפה. ישנם עשרות סוגים של סנסווירה. חשוב לציין שאסור לאכול את הסנסווירה- היא רעילה.


: GRDN

זמיה קוקולוס. הזמיה מרשימה מאד והעלים מבריקים ובוהקים. היא שורדת גם סביבה חשוכה ויש לה אחלה שם.


שורה תחתונה – זמיה (שכל משתלה קוראת לה בשם קצת אחר) או סנסיווריה יהיו נהדרות בחדר השירותים האפלולי שלכם.


4. מהו צמח הבית הכי מפתיע לדעתכם, ולמה?


שדות:

אגלונמה אדומה. המוכרת בדרך כלל היא האגלונמה הירוקה, אך מסתבר שיש גם אחות אדומה, "למה לא סיפרת שאחותך יפה ממך". האגלונמה האדומה בעלת עלווה מגוונת/צבעונית בעיקר גווני אדום. היא זקוקה למקום מואר בבית, ללא שמש ישירה, ומתגמלת בצימוח שופע ומרהיב. היא מחזיקה שנים בתנאים מתאימים. (באופן כללי ניתן לומר שצמחים בעלי עלווה ירוקה מתאימים יותר לצל מאשר בעלי העלווה הצבעונית/מגוונת).


כפר עידוד:

סחלב צימבידיום


:GRDN

אלוקסיה זברינה מנומרת- כמו שזה נשמע זה גזע מנומר ומהמם שבסופו מחכה לכם עלה ענק! פשוט מטורף.


מלצר: סחלבים


שירה מהגן הירוק בחרה בבת שבע- פרחים מיוחדים תלת מימדיים שפורחים לאחר שהצמח בן כמה שנים.


לירון מסלונר סיפרה על צמחים כגון קלתאה או מרנטה ממשפחת המרנטיים, שהם יפים בצורה מפתיעה וגם עמידים יחסית. למרות שבדרך כלל צמחים פורחים או צבעוניים לא יהיו עמידים כמו צמחים ירוקים, מהניסיון שלנו הקלתאה והמרנטה שורדות. למרנטה יש עלים עם דוגמאות שגורמות לנו להתפעל מפאר היצירה.


צמחי בית מפתיעים ומרגשים | סטודיו85 | אדריכלית שירי מוטס לוין
GRDNמימין לשמאל : אגלונמה של שדות, מגוון קלתאות של סלונר ואלוקסיה זברינה מנומרת עם צוקי מ

5. תנו טיפ!


הגן הירוק: לא להשקות הרבה - עודף מים יותר גרוע מחוסר, תאהבו את הצמחים והם יחזירו לכם אהבה.