רעיונות. מחשבות.

טיפים. הדרכות.

Image by uve sanchez

 אוצרות של אדריכלים

Image by Andrew Buchanan

מתחת לבלטה. 

  • Facebook
  • White Pinterest Icon
  • White YouTube Icon
  • White Instagram Icon

חג של אור ואור של חג. וגם צל.

טיפים לכבוד חנוכה – אחד של אור (חשמלי) ואחד של חושך. שניהם פשוטים ליישום ויכניסו לאווירה הנכונה.


עבורי חנוכה הוא חג מאוד חושי. עם הטעם של כל המטוגנים, המגע של הנרות כשנועצים אותם בחנוכיה, הריח של הנרות הבוערים, הברכות והשירים. (רק כמה כתבות טלויזיה/פוסטים בפייס/מודעות עם צילומים פוטוגניים של סופגניה יכול אדם סביר לספוג ב-8 ימים!? כבר ספרנו קלוריות ואפינו בתנור וניסינו של עדות אחרות ו...די! בואו נאכל צ'יפס)

אילו נורות לבחור לבית  | יצירת צללית ממוסגרת | סטודיו85 | אדריכלית שירי מוטס לוין
!בחרתי בתמונה עם ריבה אבל בלי סופגניה, כי די כבר

זהו גם חג מאוד משפחתי וחברי. מתכנסים, מברכים, מדליקים, מפנקים את הילדים בדמי חנוכה ובמתוקים. משתדלים לעשות תכניות כך שבכל נר יהיה איתנו עוד מישהו ולא רק המשפחה הגרעינית.


ומסתבר שאנחנו לא לבד בחושך ובקור. גם בתרבויות אחרות, המאמינות באמונות שונות משלנו, כשהימים הולכים ומתקצרים והחושך יורד מוקדם, ניתן למצוא חגים כאלו: חגים של אור, קרבה ושירה.

חנוכה, כמו גם חג המולד, Klausjagen שנחגג בשוויץ, פסטיבל האורות בצרפת, Loy Kratong בתאילנד, Diwali בהודו ועוד רבים- בכולם אור הוא נושא מרכזי, וכולם צמחו מתוך הצורך של האדם להאמין שהשמש תשוב, שהחורף יחלוף. שגם ביום הכי קר ואפל בשנה יש תקווה לקרן של אור.

לואי קאהן, אדריכל של חומר ושל אור, שעסק הרבה בתכנון האור הטבעי בבניין ובשאלה כיצד האור יכול להשפיע על התחושה והמראה של בניין, אמר:


"Even a room which must be dark needs at least a crack of light to know how dark it is"


החגים הללו הם בדיוק סדק האור הזה שמגדיר את החושך ונותן הבטחה לכך שהאור יחזור.


טיפים בתאורה | סטודיו85 | אדריכלית שירי מוטס לוין
שפשפו את הגפרור על הקופסה. ניצוץ. להבה

ובהתאם למשנתו של קאהן אני מציעה הפעם 2 טיפים – טיפ של אור וטיפ של חושך.


אפשר להתחיל באור :

טיפ של אור – פרוזאי מאוד ביחס לחגיגיות הזו – איזו נורה לבחור.

עשו שיהיה לכם אור חם.

כיום, הנורות השכיחות ביותר בבית הן נורות חסכוניות (PL) ונורות לד.

היתרון הבולט של נורות הלד נובע מאורך החיים הגבוה שלהן, עשרות אלפי שעות פעולה בממוצע, ומידידותן למשתמש ולסביבה בזכות העובדה שאין בהן חומרים רעילים.

הנורה החסכונית, PL, הותיקה יותר, מאריכה פחות חיים ומכילה כספית כך שבסיום חייה מסכנת את המשתמש ואף עשויה לזהם את הקרקע אם מושלכת לאשפה ולא מטופלת במכון מחזור.

בכל מקרה, אני לא כותבת היום פוסט על בחירת גופי תאורה, עוצמתם ומיקומם, רק נותנת טיפ ממוקד שניתן לביצוע עוד היום בהוצאה מינימלית:

דאגו שכל הנורות בבית שלכם מאירות בגוון חם-צהבהב, ולא באור לבן בוהק על גבול הכחלחל.

 תאורה נכונה לד PL  | סטודיו85 | אדריכלית שירי מוטס לוין
אור לבן מה נעים יותר? אור צהוב

האור הצהבהב החם, ממש כשמו כן הוא – מייצר אוירה חמימה, ביתית, רגועה ונעימה. זה האור שתרצו שיהיה בבית שלכם.

האור הלבן הכחלחל הוא אור חודרני, מגלה הכל, מייצר צללים קשים. לי הוא מזכיר ביקור בבית חולים. שם צריך לגלות כל פירור לכלוך וזיהום ברגע שהוא רק מגיע.

ככה זה נראה כשבוחרים גוף תאורה עם נורת לד מובנית

איך יודעים מה לקנות? קודם כל אפשר לשאול את המוכר בחנות החשמל. שנית – זה כתוב על האריזה: אור חם יוגדר כ 2,700-3,000 קלווין (K) שזו אמת מידה לגוון האור. אור "קר" יוגדר בטווח שבין 4,000-7,500 קלווין, ואותו אתם לא רוצים אצלכם בסלון, ואפילו לא במטבח.


אם האור לא מספיק חזק לטעמכם, הוסיפו עוד גוף תאורה, אל תבחרו בנורה של אור לבן.


את התמונה הזו צילמתי בסדנת תאורה של ציפי פרנק בחנות "שקע ותקע תאורה". תמונות מענינות יותר משם תוכלו למצוא בחשבון האינסטגרם שליועכשיו לטיפ של חושך, שבאופן אבסורדי הוא הרבה יותר יצירתי ומשמח מזה של האור.

וכל אחד יכול. באחריות.


כשהייתי קטנה, אצל סבא וסבתא שלי הייתה תלויה מסגרת, ובתוכה מגזרת שחורה בצורת הפרופיל של אמי כשהייתה נערה. ביליתי שעות בבהייה בה ובהשתוקקות שגם לי תהיה כזו. אני לא יודעת לאן התגלגלה התמונה ההיא, אבל מצאתי את השיטה, והיום אני יכולה להכין מגזרת דומה בכמה דקות של עבודה. אשתף אתכם בסוד ההכנה. אפשר לצור את המגזרת בשיטה מסורתית שהיא מורכבת ומאתגרת, אבל מאפשרת עבודת ידיים, משחק באור ובצל, וחוויה זוגית או משפחתית.

אל דאגה. יש גם שיטה נוספת שמדלגת על פני הקשיים בקלילות - השיטה הדיגיטאלית הסופר פשוטה שלא דורשת שום יכולת טכנית מעבר לגזירה לפי קו.


השיטה הדיגיטאלית (כל אחד! יכול):


חומרים וכלים:

יצירת צללית לקישוט חנוכה | סטודיו85 | אדריכלית שירי מוטס לוין

בריסטול שחור בגודל A4 (קונים בכל חנות כלי כתיבה)

מסקינגטייפ או סלוטייפ

הדפסה על A4 של תמונה דיגיטאלית בפרופיל של מי שתרצו ליצור עבורו צללית. לא חשוב על איזה רקע, לא צריך בצבע ולא חשובה איכות ההדפסה.

מספריים