top of page

רעיונות. מחשבות.

טיפים. הדרכות.

Image by uve sanchez

 אוצרות של אדריכלים

Image by Andrew Buchanan

מתחת לבלטה. 

  • Facebook
  • White Pinterest Icon
  • White YouTube Icon
  • White Instagram Icon

גלגוליו של מעיל - גלגוליו של בית

איך בית יכול לגדול איתכם (וגם להתכווץ)

מתכננים התחדשות - פוסט ראש השנה קל יותר לתכנן בית למשפחה "בוגרת", כזו שכל הילדים כבר נולדו בה, שכבר החליטה אם מתאים לה כלב או לא, שיודעים בה מה אוהבים לעשות, איך אוהבים לארח ואילו עצי פרי כדאי לטעת בגינה כי הם טעימים לה(ם). אבל החוכמה היא תמיד לתכנן את הבית גמיש. שיתאים לאורכים שונים של ידיים, להיקפים משתנים של מותניים. מכירים את השיר של קדיה מולודובסקי? הסיפור המופלא אודות המעיל העובר מיד ליד, או יותר נכון מכתפיים לכתפיים, משתנה ומצליח להיות מותאם לכל אחד שלובש אותו. גם בית הוא סוג של מעיל. אם תופרים אותו נכון.

גלגוליו של מעיל, מאת קדיה מולודובסקי, הקיבוץ המאוחד, הוצאת נח ובתיה קולטון, 2017

לכבוד השנה המתחלפת והשהות האינטנסיבית בין הקירות בשנה-תיים האחרונות, מגישה לכם משל על מעיל. הנמשל הוא הבית שאתם חולמים. בתכנון נכון, בין אם מדובר במשפחה צעירה או אפילו ברווק או רווקה, צריך לדמיין. לכתוב ביחד את הסיפור ההגיוני כך שהמעיל יתאים לאורך זמן בקלות. לחשוב על הדברים הגדולים ועל אלו הקטנים.


למשל

אם כרגע יש סכום מוגבל לבנייה או שסתם לא רוצים לטפל בשטחי רצפה לא שימושיים, ולא רוצים לבנות את כל השטח המותר לבנייה על פי התכניות המקומיות: מתכננים כך שתוספת עתידית תהיה אפשרית, הגיונית ופשוטה ככל הניתן - חושבים איך, במידה ובעתיד נרצה להוסיף קומה - יהיה פשוט למצוא מקום למדרגות בקומה שכבר קיימת. חושבים איך תוספת בצד הקיים לא תחסום את הפתחים החיוניים או תייצר מערך חדרים לא הגיוני.


למשל

אם כרגע יש ילדים קטנים שאוהבים לשחק ולישון יחד, וחולמים איתם על ממלכת משחקים רחבת ידיים עם מפלסים, וערסל ומה לא: לוקחים בחשבון שמגיע הזמן שבו כל ילד מחפש פרטיות, ומתכננים את הממלכה כך שקיר גבס ודלת או שתיים יעשו את ההפרדה לשתי מיני-ממלכות בעתיד, בקלות.


למשל

דואגים שבמפלס הקרקע תהיה אפשרות לאזור נגיש שיאפשר למישהו שמוגבל בהתנידות לחיות בנוחות. זה רלוונטי למי שמתכוון להזדקן בבית, אבל גם לכל שוברי הרגליים, הסובלים מגב תפוס ומה לא…ואולי גם להורים שכבר לא צריכים לגשת כמה פעמים בלילה לבדוק שהפעוטות ישנים ורוצים להפסיק לטפס במדרגות לחדר השינה.


למשל

ממש בקטנה – אם כרגע אתם משפחה קטנה שדי לה במדיח צר (45 ס"מ רוחב): מבקשים מהנגר לייצר פתח של 60 ס"מ (שמתאים למדיח רחב) ולסגור 15 ס"מ ממנו בלוח שמתאים עיצובית למטבח. בבוא היום 2 ברגים החוצה ויש מקום למדיח למשפחה גדולה יותר.




אפשר לומר שחשיבה כזו מאפשרת שימוש חוזר בבית, קצת כמו להשתמש בצנצנת שקניתם בה חמוצים כדי לאחסן קטניות בארון, או כמו להשתמש בבד של החולצה הישנה והמוכתמת ליצירת חוט טריקו שימושי בקלות. לוקחים מוצר קיים (הבית) ועושים בו שינוי קל וזול שמאפשר להשתמש בו שוב, לצורך קצת אחר. גם זו קיימות. מאחלת לכם: מי שבונה, מי שחולם לבנות וגם מי שחי לו בשלווה ובאושר בבית שלו, שתהיה לכולנו שנה שיגרתית (סטייל 2018 ככה), משמחת ומלאת יצירתיות.

ולסיום – שתי מתנות: שיר והדרכה

גלגוליו של מעיל / קדיה מולודובסקי (תרגום – נתן אלתרמן)

הַחַיָּט עוֹסֵק בְּחַיִט וִילָדִים לוֹ מְלֹא הַבַּיִת חַיִל רַב, בָּרוּךְ הַשֵּׁם, וְתִינוֹק בְּחֵיק הָאֵם.

כָּאן הַמַּעֲשֶׂה נִפְתָּח לֹא בִּגְדִּי לָבָן וְצַח. מַעֲשֵׂה בִּמְעִיל שֶׁל חֹרֶף בַּעַל סֶדֶק צַר מֵעֹרֶף. הוֹי תָּפְרוּ מְעִיל שֶׁל חֹרֶף בַּעַל סֶדֶק צַר מֵעֹרֶף, לַבָּחוּר גְּדַלְיָהוּ גּוּץ שֶׁיִּהְיֶה לוֹ חַם בַּחוּץ. רָץ גְּדַלְיָהוּ בּוֹ שְׁנָתַיִם, וְהַמְּעִיל – זְהָב פַּרְוַיִם! עוֹד שָׁנָה – הַמְּעִיל כְּאִלּוּ עוֹד יוֹתֵר יָפֶה אֲפִלּוּ. אַךְ גָּדַל גְּדַלְיָהוּ קֹטֶן, וְהַמְּעִיל לוֹחֵץ בַּמֹּתֶן. קָם יָרִיד בַּבַּיִת: מַה פֹּה? אֵיזוֹ מִין צָרָה צְרוּרָה פֹּה?!

קְצָת גָּדַל גְּדַלְיָהוּ קֹטֶן, וְהַמְּעִיל לוֹחֵץ בַּמֹּתֶן! מָה עוֹשִׂים? חֲסַל! אֵין עֵזֶר! רָץ בַּמְּעִיל שְׁמַרְיָהוּ לֵיְזֶר. רָץ בּוֹ לֵיְזֶרְקֶה שְׁנָתַיִם, וְהַמְּעִיל – זְהַב פַּרְוַיִם! עוֹד שָׁנָה, הַמְּעִיל כְּאִלּוּ עוֹד יוֹתֵר יָפֶה אֲפִלּוּ. פַּעַם הוּא הֵרִים יָדַיִם – נִתְפַּקְּעוּ הַשַּׁרְווּלַיִם! קָם יָרִיד בַּבַּיִת: מַה פֹּה? אֵיזוֹ מִין צָרָה צְרוּרָה פֹּה?! לֵיְזֶרְקֶה הֵרִים יָדַיִם וְהַקֵּץ לַשַּׁרְווּלַיִם! מָה עוֹשִׂים? נוּ, מֵילָא, מֵילָא, שֶׁבַּמְּעִיל תָּרוּץ כְּבָר בֵּילָה. בֵּילָה רָצָה בּוֹ שְׁנָתַיִם, וְהַמְּעִיל – זְהַב פַּרְוַיִם! עוֹד שָׁנָה – הַמְּעִיל כְּאִלּוּ עוֹד יוֹתֵר יָפֶה אֲפִלּוּ. פַּעַם בֵּילָה מִתְכּוֹפֶפֶת… הַבִּטְנָה, הוֹי, מִתְעוֹפֶפֶת! קָם יָרִיד בַּבַּיִת: מַה פֹּה? אֵיזוֹ מִין צָרָה צְרוּרָה פֹּה?! בֵּילָה רֶגַע מִתְכּוֹפֶפֶת – הַבִּטְנָה כְּבָר מִתְעוֹפֶפֶת! וּפוֹסֶקֶת הַחֶבְרַיָּה: שֶׁבַּמְּעִיל תָּרוּץ כְּבָר חַיָּה! חַיָּה רָצָה בּוֹ שְׁנָתַיִם, וְהַמְּעִיל – זְהַב פַּרְוַיִם! עוֹד שָׁנָה – הַמְּעִיל כְּאִלּוּ עוֹד יוֹתֵר יָפֶה אֲפִלּוּ. וּפִתְאֹם, אֵימָה וָפַחַד, חַיָּה בָּאָה מִתְיַפַּחַת, בִּדְמָעוֹת עַל הָרִיסִים – הִיא אִבְּדָה אֶת הַכִּיסִים! רוֹעֲמִים כֻּלָּם כָּרַעַם: חַיָּה, תִּתְבַּיְּשִׁי הַפַּעַם! מַה זֶּה? אֵיךְ זֶה כָּךְ עוֹשִׂים? אֵיךְ זֶה מְאַבְּדִים כִּיסִים? אֶת הַמְּעִיל בְּדֶרֶךְ-אֶרֶץ אָז לָבַשׁ יְחִיאֵל פֶּרֶץ.

פֶּרֶץ, פֶּרֶץ, זֶהוּ לֵץ! מְטַפֵּס מֵעֵץ לְעֵץ, מְחַלֵּל בַּחֲלִילִים לִכְלָבִים וַחֲתוּלִים, וּמַרְגִּיז אֶת הַבְּרִיּוֹת וּמְקַבֵּל מַכּוֹת טְרִיּוֹת, מְיַלֵּל, שׁוֹרֵק, נוֹבֵחַ, בְּקִצּוּר – בָּחוּר שָׂמֵחַ. נוּ, וּבְכֵן בְּדֶרֶךְ-אֶרֶץ אֶת הַמְּעִיל לָבַשׁ לוֹ פֶּרֶץ. וּבְאוֹתוֹ הַיּוֹם בִּשְׁתַּיִם הוּא תָּלַשׁ אֶת הַשּׁוּלַיִם וּבְשָׁעָה חָמֵשׁ בְּעֵרֶךְ חֹר גָּדוֹל נָקַב בַּבֶּרֶךְ. וּבָרֶגַע הָאַחֲרוֹן הֱבִיאוֹ בְּלִי צַוָּארוֹן וְסִדֵּר בּוֹ חוֹר מוּל חוֹר, מִפָּנִים וּמֵאָחוֹר! מַבִּיטִים כֻּלָּם בְּפַחַד, רוֹעֲמִים כֻּלָּם בְּיַחַד: אֵיזֶה בֶּגֶד לְתִפְאֶרֶת, אֵיזֶה מִן מְעִיל-אַדֶּרֶת! הַאֲזִינִי, אֶרֶץ אֶרֶץ, מֶה עָשָׂה בּוֹ זֶה הַשֶּׁרֶץ! פַּעַם פֶּרֶץ, לֹא טִפֵּשׁ – בָּא עֵירֹם, וּמְעִיל לֹא יֵשׁ… מַבִּיטִים כֻּלָּם בְּפַחַד, רוֹעֲמִים כֻּלָּם בְּיַחַד: פֶּרֶץ! תַּיִשׁ! סְיָח! כַּרְכַּשְׁתָּא! אֵי הַמְּעִיל אֲשֶׁר לָבַשְׁתָּ? אָז עָנָה לָהֶם הַנַּעַר לָשׁוֹן חַדָּה כַּתַּעַר: צַד יָמִין אֲנִי מָסַרְתִּי לֶחָתוּל אֲשֶׁר זָכַרְתִּי, חֵלֶק שְׂמֹאל אֲנִי שָׁלַחְתִּי לֶחָתוּל אֲשֶׁר שָׁכַחְתִּי. וְהַיֶּתֶר – חוֹר מוּל חוֹר – תְּקַבְּלוּ לְפִי הַתּוֹר. וכשהמעיל (או החולצה) כבר לא ראוי ללבישה – תמיד אפשר ללכת צעד אחורה כמו פרץ, ולהפוך אותו בחזרה לחוט ממנו נוצר – מוזמנים לנסות, זה ממש לא קשה!

ומה אפשר לעשות עם החוט?! מלאנת'ס כמו שהבן שלי אומר. הוא גמיש ועדין וחזק, אפשר לקשור בו, להכין ממנו מקרמה, לתת לחתול לשחק, אפילו להכין ממנו תכשיט חורפי לצוואר.


אהבתם את הפוסט? תוכלו למצוא עוד הדרכות DIY למשל כאן וכאן

ועוד טיפים לתכנון ביתכם אפשר למצוא למשל כאן


מוזמנים ומוזמנות לכתוב כאן בתגובות איך אתם מגלגלים מעילים, איך אתם משתמשים בחפצים ובחדרים בשימוש חוזר

חג שמח!

264 צפיות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page